2009. június 30., kedd
vonatot néztünk
Tegnap a szomszéd kisfiúval elmentünk vonatot nézni. 5 percre van tőlünk egy mini kis megálló, oda mentünk el. Nem sokkal később jött is a vonat és nagyon néztem ám, nem láttam még ilyet. Nagy volt és érdekes. Mivel tegnap nagyon tetszett így ma is kimentünk. Nekem van ám már Thomas-os zoknim és pólóm is, bizony ám. Már most tudom, hogy szeretni fogom a vonatokat.
2009. június 28., vasárnap
esős hétvége
Ezen a hétvégén folyton esett, de minket nem zavart. Szombaton apa vitt le délelőtt levegőzni s a szelektív kukát is elvittük. Voltunk a Cora-ban, Laciéknál, Mamánál ahol ott is hagytak 1,5-2 órát. Nagyon sírtam, kerestem anyáékat de sehol sem voltak, eleinte azt hittem, hogy csak elbújtak, de nem. Mire visszaértek, addigra már kiterülve aludtam, s mikor felkeltem már a sírás rívásnak nyoma sem volt.
Vasárnap mivel anya főzött, s ilyenkor mindig apa vigyázz rám, hogy minél előbb kész legyen a kajcsi, elmentünk kettesben az Auchan-ba. Jött a nagy zuhi alig tudtunk hazajönni. A kocsiba be is aludtam s nem voltam ám nyügi, igazán jó kisfiú voltam, de csak azért, hogy apa máskor is elvigyen magával bárhová. :)hihihi
Este másztam kb 1 métert. Annyira mondják már, hogy miért nem mászok, most produkáltam magam s milyen nagy volt az öröm. Ennek ennyire lehet örülni???:)
Vasárnap mivel anya főzött, s ilyenkor mindig apa vigyázz rám, hogy minél előbb kész legyen a kajcsi, elmentünk kettesben az Auchan-ba. Jött a nagy zuhi alig tudtunk hazajönni. A kocsiba be is aludtam s nem voltam ám nyügi, igazán jó kisfiú voltam, de csak azért, hogy apa máskor is elvigyen magával bárhová. :)hihihi
Este másztam kb 1 métert. Annyira mondják már, hogy miért nem mászok, most produkáltam magam s milyen nagy volt az öröm. Ennek ennyire lehet örülni???:)
2009. június 26., péntek
A D-vitamin nagyon fontos
A D-vitamin főként természetes úton, a napfény segítségével képződik szervezetünkben: a napsugárzás ultraibolya hullámai segítségével koleszterinből D-vitamint szintetizálunk. Másrészt táplálék, illetve orvosság formájában is gondoskodhatunk kellő mennyiségű D-vitaminról. A makréla, a szardínia, a csukamájolaj, a vitaminnal dúsított élelmiszerek (köztük a legtöbb tápszer), vagy az orvos által felírt D-vitamin-csepp is megfelelő forrás, és biztosítja az egészséges fejlődést.
Mit tud a D-vitamin?
– Fokozza a kalcium felszívódást a bélben, így biztosítja a vér megfelelő kalciumszintjét.
– D-vitamin segítségével teljesedik ki a csontosodás bonyolult folyamata.
– Újabban a normális immunválaszban, és így a szervezet védekezőképességének biztosításában is fontos szerepet tulajdonítanak neki.
A hiányállapot tünetei
A XX. század első harmadában a ködös, erősen szennyezett levegőjű Angliában gyakran találkoztak olyan görbe lábú, növekedésben elmaradt gyerekekkel, akiknek a csontozata deformált, puha volt (innen a betegség elnevezése). Később derült ki, hogy a tüneteket a szervezet D-vitamin-hiánya okozza. Azokban az országokban, ahol kevés a napsütéses órák száma, szervezetünk nem tud elegendő D-vitamint előállítani.
A rachitis (angolkór) jellemzője a kockafej, a puha koponyacsontok. Késik a fogzás, a kutacs záródása, a csukló kiszélesedett és puha, a has elődomborodik. A csontosodás zavara folytán görbe végtagcsontok alakulnak ki, "0" vagy "X" lábakkal. A mozgásfejlődés is károsodhat, az izmok csökkent tónusa miatt a gyerek később áll föl és kezd el járni. Hazánkban a D-vitamin-profilaxisnak köszönhetően egészséges gyerekeknél gyakorlatilag eltűnt a D-vitamin-hiány.
Egyébként jól fejlődő kicsiknél a kutacsok késői záródásának, a fogak 6-8 hónapon túli előbukkanásának oka általában nem a D-vitamin-hiány, hanem alkati jellegzetesség. Ne alkalmazzunk emelt adagú D-vitamint fognövesztő szer gyanánt!
Felnőtteknél a népbetegségnek számító csontritkulásnak, vagyis az oszteoporózisnak is okozója lehet a D-vitamin-hiány. Ennél a betegségnél azonban számos egyéb tényező, mint például a mozgáshiány, a hormonális viszonyok, az elégtelen kalcium- és foszfátbevitel is szerepet játszik, ezért ez vitaminpótlással nem orvosolható.
Mennyit kapjon?
A magyar ajánlás szerint naponta 400 egység D-vitamint kell adni minden csecsemőnek egyéves koráig. Amennyiben az egyéves születésnap ősz végére, tél elejére esik, akkor még fél évig, a következő nyárig, amikor a napfény már ?besegít”. Utána már a vegyes táplálkozással és a bátrabb napozással elegendő D-vitaminhoz jutunk. Tápszeres babáknak nem kell adni, mert a hazánkban forgalmazott csecsemőtápszerek elegendő D-vitamint tartalmaznak. A tehéntejben kevés van belőle, csupán 40 nemzetközi egység literenként, vagyis napi 10 liter tehéntejet kellene meginnia a gyermeknek ahhoz, hogy a javasolt adaghoz hozzájusson. Az anyatej is tartalmaz D-vitamint, de ennek szintje sem éri el azt a mennyiséget, amit a nemzetközi előírások meghatároznak. A külön D-vitamint nem kapó, egyébként egészséges anyatejes babák között ennek ellenére sem alakulna ki a mi éghajlati viszonyaink közepette évente egy-kettőnél több rachitis, de nem éri meg, hogy ezt a kockázatot vállaljuk.
Túladagolás
Éppen hazánkban történt a II. világháború után, hogy a Szovjetunióból érkező D-vitamin-injekció tévedésből jóval nagyobb mennyiséget tartalmazott a hatóanyagból, mint amit a dobozon feltüntettek. Ennek következményeként sajnos számos gyerek súlyos vesekárosodást szenvedett. Manapság a mindennapi gyakorlatban a túladagolás enyhébb tüneteivel találkozunk: ingerlékenység, székrekedés, izomgyengeség és sápadtság. Éppen ezért hangsúlyozom, hogy csak abban az esetben emeljük a D-vitamincsepp adagját, ha vérvétel és orvosi vizsgálat igazolja a hiányt. Nyáron azt is figyelembe kell venni, hogy a napsütés következtében eleve több D-vitamin termelődik szervezetünkben.
Napfény és D-vitamin
Mint már korábban utaltam rá, a napfény 300 nanométeres UV sugarainak hatására a bőrben D-vitamin képződik. Ez a hullámhossz nem hatol át az ablaküvegen, vagyis csak a szabad ég alatt eltöltött idő számít! Amerikai kutatások kimutatták, hogy egy kisgyerek egész testét érintő lebarnulása során a bőrben 10 000 egység D-vitamin képződik, ami körülbelül egyhavi cseppadagnak felel meg. A magas faktorszámú naptejek használata a D-vitamin-szintézis ellen hat, hiszen hosszú időre gyakorlatilag megakadályozzák az UV sugarak bőrbe hatolását. A faktorszám az jelzi, hogy hányszor több időt tölthetünk a napon a leégés veszélye nélkül, például a 20-as faktor esetében: egy perc helyett húszat. A naptejhez apró fényvisszaverő szemcséket adagolnak, többek közt így érhető el ez a hatás. Kicsit túlzásnak tűnik a húsz fölötti faktorszám, barna bőrű gyereknek 10 körüli, leégésre hajlamosaknak elegendő a 15-20 közötti érték, ha betartjuk a fokozatosság elvét. Ne felejtsük el, hogy nem a barnaság, hanem a leégés káros, ennek pedig 11 és 15 óra között a legnagyobb a veszélye. A D-vitamin-képződés szempontjából a reggeli, késő délutáni napfény is éppen megfelelő.
Anyáék minden este adnak nekem, Vigantol olaj formájában.
2009. június 25., csütörtök
Fogkefém-Mamánál

Tegnap vettük meg az első fogkefémet. Anya megmosta vele a 6 kis fogamat, nagyon tetszett... Nagyon jó rágcsikálni is. A fogmosással nem lesznek gondjaim.:)
Délután elmentünk a mamához, ott voltam amíg Apa és Anya elmentek vásárolni. Ott is fürödtem meg, mivel akkora eső volt, nem tudtunk elindulni haza. A 20 perces autóut haza 1 órás lett, mivel Zuglóban annyi eső esett, hogy mindenhol álltak az autók, nem bírtak elmenni a víztől. A harmadik útvonal lett aztán a jó, Újpalota felé. De hazaértünk s aztán folytattam az alvást amit az autóban elkezdtem.
2009. június 24., szerda
szép új cipő

Kaptam ma 1 szép új cipőt. Nike Little Lykin II, fehér-szürke-kék, tépőzáras. Ez az első zárt igazi cipőm, eddig csak kocsi cipőim voltak, no meg a szandálkám. Nagyon remélem, hogy kényelmes lesz. A cipőboltban jól bealudtam, így azt sem láttam, hogy anya melyiket válassza nekem. De nem lesz ez ám így mindig. Ha egy kicsit nagyobb leszek, azt kell megvenniük, amit én szeretnék, ami nekem a legjobban tetszik. hihihi:)
2009. június 22., hétfő
Kiruccanás Karcagra
A hétvégén Karcagon voltam. Az utat jól bírtam, bár visszafelé már nyűgösebb voltam. Voltunk minden felé, anyu nagypapám testvérénél kiscicákkal is játszottam. Ott voltak az unokái Kata és Levente, Ők is Budapesten laknak. Jól meghúzgáltam Levi haját, de nem szólt, jól tűrte.
De nagyon örültem, amikor haza jöttünk, itthon vagyok az igazi rosszcsont, sok idegen ember társaságát nem érzem még magam felszabadultan.
De nagyon örültem, amikor haza jöttünk, itthon vagyok az igazi rosszcsont, sok idegen ember társaságát nem érzem még magam felszabadultan.
2009. június 16., kedd
8 hónapos vagyok
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)