Elvileg egy nyolc hónapos baba ezt tudja, lássuk csak....
Testi fejlődés
- Tapsol és összeütöget tárgyakat
- Egy kezével vesz föl két tárgyat
- Az apróbb tárgyakat a hüvelyk- és a mutatóujjával közelíti meg, a nagyobbakat mindkét kezével
- Ha megkapaszkodik, állni is tud
- Kúszás közben meg tud fordulni
- Felmászik a bútorokra
Szociális fejlődés
- A szülők közelében szeret játszani
- Szándékosan kiválaszt egy játékot, hogy azzal játsszék
- Érzékenyen reagál a többi gyerekre, sír, ha azok sírnak
- Kezdi megtanulni, hogyan védje meg saját magát és a holmiját
- Kezdi felmérni az emberek hangulatát
- Játékot kezdeményez
- Utánozza a köhögést, a nyelvcsattogtatást, sziszegést
- Előad a közönségének, megismétel valamit, ha megtapsolják
Értelmi fejlődés
- Felfed egy játékot, ha részben takarva látja
- Lehet, hogy megun egy sokszor ismételt játékot, tevékenységet vagy más ingert
- Emlékezhet egy az előzőnap játszott játékra
- Egyszerű utasításokat követni tud
- Tudatosul benne a függőleges tér, fél a magasságtól
Tökéletesíti tudását
A nyolc hónapos baba eddigi fejlődésétől függően elképzelhető, hogy most egy kis lassulás következik, és a kicsi semmi újat nem tanul. A baba egy kis szabadságot vesz ki, hogy gyakorolja, koordinálja és tökéletesítse tudását.
Most már valószínűleg fel tud ülni. Az ébren töltött idő nagy része kúszással, mászással, üléssel és vizsgálódással telik. A hónap végére sok baba már tud állni, egyesek meg is teszik az első lépéseket. Vándorolnak általában a heverő egyik végétől a másikig, vagy a kávézóasztal körül.
Kíváncsisága és megnőtt mozgékonysága miatt a biztonsága meglehetősen sok gondot okoz. Ebben a korban már világossá válik, hogy a baba természetes ösztöne a mászás. A felfelé mászás viszonylag könnyű számára, a lemászás viszont balesethez vezethet. A lépcsőket torlaszolja el, a fiókokat távolítsa el. Szóba jövő veszélyforrások még a növények.
Mostanára a pici már kezdi érteni a tárgyak közti kapcsolatokat. Kezével alkalmazkodik az elérni kívánt tárgy alakjához, az apróbb tárgyakat egy lyukon keresztül be tud illeszteni nagyobb tárgyakba, két kockából tornyot is épít, még össze is tud gyűjteni bizonyos tárgyakat az építkezéshez. Azt is kezdi felfogni, hogy az embereknek és a tárgyaknak külön létezése van akkor is, ha ő nem látja őket. Rájött, hogy ha Ön kiment a szobából, akkor is megvan, csak épp nem ővele. Bár élvezi újfajta függetlenségét, mégis, az idő legnagyobb részében szereti, ha anyja abban a szobában van, ahol ő játszik, és rendszeresen biztosítani kell arról, hogy minden a legnagyobb rendben van.
A kicsi újonnan megtanult függetlenségének egyik megnyilvánulása, hogy késznek mutatkozik arra, hogy elválassza a melltől vagy a cumisüvegtől. Az elválasztás előtt azonban beszéljen a gyermekorvossal. Ha szoptat, lehet, hogy a kicsi már kevésbé érdeklődik a melle iránt, de még mindig szüksége lehet arra az intimitásra, amit a szoptatás nyújt. Ha az üveg nem érdekli már, akkor ideje elővenni a csőrös itatót. Vigyázzon, nehogy túl korán leszoktassa a babát a cumisüvegről. Előbb-utóbb neki magának lesz elege belőle.
Bizonyos szótagokat ismételget - ezek az első kísérletei a beszédre. Lehet, hogy például „ccc”-t mond a cumisüvegre. A következő 2-3 hónap folyamán minden bizonnyal kimondja az első néhány igazi szót, de az is lehet, hogy másfél-kétéves koráig egyáltalán nem fog beszélni. Bár még nem beszél, a kisbaba megérti, amit Ön mond neki. Beszélgessen vele gyakran - nevezze meg az ismerős tárgyakat, vagy mondja el neki, mit csinál éppen - és nemsokára megért néhány olyan egyszerű felszólítást, mint „integess” vagy „hagyd azt abba”.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése